Бенкет (вид. 2-ге, випр., білінгва) [Платон] (fb2) читать постранично


 [Настройки текста]  [Cбросить фильтры]

Платон Бенкет






Бенкет Платона належить до найвищих осягнень філософської думки і шедеврів світової літератури. Як і будь-який великий твір, Платонів Бенкет не втрачає своєї актуальності і по-новому промовляє до кожного нового покоління. Його змістом є натхненний і захопливий своїм артистизмом та імпровізаційністю пошук відповіді на одвічне питання філософії про смисл людського життя. Для Платона він збувається в Еросі, у пристрасному бажанні, що має божественне походження і є нашим пориванням до Бога.

У сучасному світі цей твір набуває особливого звучання. Надто, якщо погодитися з К'єркеґором, який вбачає причину занепаду сучасної людини у бракові пристрасті. Бенкет пробуджує закладену в людській природі пристрасть, виводить на стежку, де кожен може знайти для себе щось найважливіше. І тоді вже не зможе бути байдужим.


Уляна Головач


ЗМІСТ

Вступ до прочитання Бенкету Платона

        Джованні Реале • іх


ПЛАТОН БЕНКЕТ
ΠΛΑΤΩΝ ΣΥΜΠΟΣΙΟΝ
Пролог3

Пропозиції Павсанія і Еріксімаха13

Енкомій перший: Федр вшановує Ероса17

Енкомій другий: Павсаній вшановує Ероса25

Інтерлюдія перша: гикавка Арістофана 35

Енкомій третій: Еріксімах вшановує Ероса 37

Інтерлюдія друга: Арістофан готується до слова 43

Енкомій четвертий: Арістофан вшановує Ероса 45

Інтерлюдія третя: іронія Сократа 55

Енкомій п'ятий: Агатон вшановує Ероса 59

Інтерлюдія четверта: Сократ виходить на сцену 67

Енкомій шостий: Сократ вшановує Ероса 71

        Сократ запитує Агатона 71

        Сократ оповідає науку Ероса, якої його навчила Діотима 77

        Еротична ліствиця Діотими 101

Інтерлюдія п'ята: поява Алківіада 107

Енкомій сьомий: Алківіад вшановує Сократа 113

Епілог 131


Коментарі до прочитання Бенкету Платона

        Уляна Головач • 137


Вибрана бібліографія 201

Предметний покажчик 205

Покажчик імен та назв 208

Покажчик джерел і цитат 210

Список скорочень 211

Вступ до прочитання Бенкету Платона[1]

1. Деякі питання герменевтичного характеру, важливі для розуміння Бенкету

Бенкет визнають великим шедевром не лише Платона та грецької літератури, а й літератури всіх часів і народів. Саме тому до цього твору треба підходити по-особливому, не забуваючи методологічного принципу Едґара Вінда, відомого дослідника і знавця малярства доби Відродження: «Метод, який підходить для незначних творів і не годиться для великих, безперечно, має хибне обґрунтування. Бо якщо нормальне можна зрозуміти, спростивши надзвичайне, то надзвичайне не можна зрозуміти, розширивши нормальне. І з погляду логіки, і з погляду причинового зв'язку вирішальним елементом є саме надзвичайне, бо воно вводить ширшу категорію»[2].

Насправді ми часто спостерігаємо спрощення Бенкету до вимірів власне «нормального». Тим паче, що від самого початку він видається твором легким для розуміння, адже Платонова манера письма тут художньо досконала і приваблива для читача. Як справедливо наголошував Альфред Тейлор, «саме тому з усіх творів Платона Бенкет розуміли найбільш хибно»[3]. До того ж у платонознавстві вже давно витворилася значна розбіжність між філософським прочитанням та філологічними студіями над цим текстом. «Оскільки Платон справді є чимось набагато більшим від простого „філософа“ (в новочасному розумінні цього слова), — слушно зауважує Ґергард Крюґер, — виникла можливість проникнути в його творчість „нефілософським“ шляхом»[4].


2. Загадкове послання, що міститься у фіналі Бенкету

Проаналізуймо сцену закінчення Бенкету, і ми зустрінемось із загадкою, яка розкриває глибинну причину, задля якої було написано цей твір: «Про що саме [говорили Сократ, Агатон та Арістофан], — зізнався Арістодем, — він не запам'ятав, бо не чув початку. До того ж його хилила дрімота. Найважливіше, — пригадав він, — що Сократ змусив їх визнати, що той самий поет має знатися на творенні комедії і трагедії, і